Psy, tak jak ludzie, różnią się od siebie charakterem, temperamentem, pobudliwością, mają tez pewne predyspozycje. W obrębie ras znajdujemy wiele różnic, ale również w jednym miocie potrafi być duża rozbieżność co do psychiki psów. Testy mają na celu wybór konkretnego szczeniaka, najbardziej pasującego do właściciela. Np. pies odważny, ruchliwy będzie się nadawał do pracy a pies spokojny o niskim temperamencie, świetnie odnajdzie się w rodzinie.

 

 

Testy osobowościowe Volharda (PAT)
zostały zaczerpnięte ze strony:
http://www.volhard.com/

Testy określają temperament i potencjał posłuszeństwa, chęć współpracy z człowiekiem, typ odruchów obronnych, tendencję do dominacji oraz wrażliwość na bodźce wzrokowe, dźwiękowe i dotyk.

Testy te są uniwersalne dla wszystkich ras i niektóre wyniki niepożądane w innych rasach, będą typowe. Dają ogólny zarys osobowości szczeniąt i ich potencjału psychicznego. Określają do jakiego domu psy powinny trafić i jaki jest najlepszy sposób ich prowadzenia. Ostateczny obraz psychiki dorosłego psa będzie zależał od sposobu traktowania go przez właścicieli.

Przeprowadzanie testów:

 1. Testy przeprowadza się w 7 tygodniu życia, najlepiej w 49 dniu. W 6 tygodniu połączenia nerwowe nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, w 8 zaś (do 10), zaczyna sie okres wzmożonego lęku i testy przeprowadzone w tym czasie nie są wiarygodne.
 2. Psy są badane pojedynczo, z dala od matki i reszty rodzeństwa oraz od hodowcy. Wykonuje się je w otoczeniu obcym dla psa, w którym nigdy nie przebywał (pokój, garaż, ogródek…). Testy przeprowadza się przed posiłkiem, gdy psy są obudzone i nie są śpiące. Nie w dniu gdy są szczepione lub odrobaczane.
 3. Testy przeprowadza osoba całkowicie obca dla szczeniąt.Co testy pozwalają określić:

  – Pobudliwość – sposób reagowania w ekstremalnych sytuacjach.
  – Typ odruchu obronnego (pasywny czy aktywny) – tendencja do reakcji na stres, gryzienie, ucieczka, zastyganie w bezruchu.
  – Tendencję do dominacji – chęć przewodzenia, poziom akceptacji dominacji człowieka i chęć podporządkowania.
  – Pociąg socjalny – stopień zainteresowania człowiekiem i chęć współpracy.
  – Wrażliwość na dźwięk – pozwala określić poziom hałasu, przy którym pies wykazuje odruchy lęku i chęć ucieczki.
  – Wrażliwość na dotyk – pozwala określić właściwą metodę tresury, ważne zwłaszcza przy osobnikach z aktywnym odruchem obronnym.

Na testy umawiamy się telefonicznie, koszty zależą od dojazdu oraz ilości szczeniąt.

Kontakt: 506598800