Węch jest u psa najważniejszym zmysłem. Dzięki niemu jest w stanie dowiedzieć się wielu istotnych faktów o środowisku w którym przebywa, o drugim osobniku, jak również o tym co się wcześniej wydarzyło.

Psy zanim zaczęły współpracować z człowiekiem, same musiały zadbać o terytorium, schronienie, zapasy żywnościowe, wodę. Aby móc zaspokoić głód, pies najpierw musiał znaleźć zwierzę, złapać je, zabić i dopiero zjeść. Nos wtedy był psu bardzo potrzebny, inaczej nie wytropił by zwierzyny.

Psy żyjące w stadach również rozpoznawały inne osobniki za pomocą węchu. Z zapachu innego psa dowiadywały się wielu istotnych informacji, np. czy jest to suczka czy samiec, jakie wydziela hormony, w jakim jest wieku itp.

Aktualnie zaniedbujemy psie nosy, które są tak rozwinięte i niesamowite. Większość ludzi uważa, że pies przede wszystkim powinien się wybiegać. Niestety samo bieganie męczy psa tylko fizycznie, a do zdrowia potrzeba również zmęczenia psychicznego, którym jest właśnie tropienie.

Treningi tropienia rozpisywane są na stronie FB Psi Trop.

Koszt pojedynczego spotkania to 40 zł płatne przelewem.

Co parę miesięcy organizowane są wykłady lub warsztaty w celu zapoznania się z teorią.

Każdy kto uczestniczy w zajęciach najpierw tropi ze swoim psem a potem wciela się w rolę pozoranta dla innego psa. Ważne aby zabezpieczyć psa podczas zostawiania go w aucie samego, np otwierając okna gdy jest upał, zostawiając kogoś znajomego gdy pies boi się zostać sam itp.